Що нового

у кадровій справі

4 жовтня

Термін явки до ТЦК за повісткою скоротили, — постанова КМУ

Змінили вид відправлення поштою повістки та наказу про оповіщення

КМУ вчергове вніс зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (далі —Порядок). Цього разу постановою від 01.10.2024 № 1134 змінили пункт 34 Порядку (далі — Постанова № 1134).

Повістку про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (далі — ТЦК)  чи підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилають адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного визначали не раніше 14-го дня від дня, як її надіслали засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Постановою № 1134 військовозобов’язаних та резервістів зобов’язали прибувати до ТЦК чи підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ за повісткою:

  • з населеного пункту, що є адміністративним центром області, — протягом семи діб;
  • інших населених пунктів — протягом десяти діб.

Людмила Герега

За матеріалами КМУ

4 жовтня

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки

Якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, то дні його хвороби не враховуються до відпустки згідно ст. 78 Кодексу законів про працю України.

Як діяти кадровику, якщо збіглися щорічна відпустка, хвороба та звільнення

За наявності документального підтвердження непрацездатності, невикористані дні відпустки працедавець повинен надати працівнику або через продовження відпустки, або перенести залишок на інший період.

Таку компенсацію мають надати в межах 12 місяців після закінчення робочого року, за який працівник брав відпустку.

Рішення про продовження або перенесення відпустки приймається за згодою між працівником та роботодавцем.

Роботодавець має видати наказ про продовження або перенесення відпустки. Підставами для такого наказу є листок непрацездатності та заява працівника. Відпустку продовжують або переносять на кількість календарних днів хвороби, що співпали з відпусткою.

У разі захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній відпустці допомога надається у порядку та розмірах, установлених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

4 жовтня

Як присвоїти ранг держслужбовцю, у якого декілька спецзвань — роз’яснює НАДС

Як присвоїти ранг держслужбовцю,  у якого декілька спецзвань — роз’яснює НАДС

Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюють, коли призначають осіб на посади державних службовців, на яких може бути присвоєний нижчий ранг. У такому разі особі присвоюють ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.

Державним службовцям ранги присвоюють в залежності від категорії посади державної служби:

  • категорія «А» — 1, 2, 3 ранг;
  • категорія «Б» — 3, 4, 5, 6 ранг;
  • категорія «В» — 6, 7, 8, 9 ранг. 

Ранги присвоюють одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі випробування — після закінчення його строку. Державному службовцю, якого вперше призначають на посаду державної служби, присвоюють найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.

Підстава — стаття 39 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання, ранг присвоюють відповідно до співвідношень між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями, затверджених постановою КМУ від 20.04.2016 № 306 (далі — Постанова № 306; п. 2 Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого Постановою № 306).

Таким чином, коли на посаду державної служби призначають особу, яка мас декілька спеціальних звань, ранг державному службовцю присвоюють з урахуванням співвідношення з тим спеціальним званням, яке дає змогу присвоїти вищий ранг (роз’яснення НАДС «Щодо присвоєння рангу державного службовця у разі наявності у особи декількох спеціальних звань» від 03.10.2024 № 187 р/з).

Людмила Герега

За інформацією НАДС

4 жовтня

Омбудсмен звернувся до КСУ щодо законодавства про відпустки під час воєнного стану

Омбудсмен звернувся до КСУ щодо законодавства про відпустки під час воєнного стану

Уповноважений ВРУ з прав людини звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати «Прикінцеві положення» Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (приписи другого речення абз. 2, 3 ч.1 ст. 12, абз. 2 п. 3) не відповідними Конституції України (ч. 1 ст. 8, ч. 2, 3 ст. 22, ст. 45, 64).

Відпустки без збереження зарплати у зв’язку з воєнним станом. Пам’ятка

На думку автора клопотання, роботодавець може одноосібно обмежувати надання щорічної основної відпустки 24 календарними днями, переносити на період після припинення воєнного стану невикористані дні відпустки, надавати невикористані дні відпустки, що перевищують 24 календарні дні, без збереження зарплати або відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки у період дії воєнного стану.

Омбудсмен вважає ці приписи такими, що суперечать статтям 45, 64 Конституції України. Невикористані дні щорічних відпусток не можуть надаватись за рішенням роботодавця без збереження заробітної плати, адже відповідно до статті 45 Конституції України щорічні відпустки є оплачуванні та їх тривалість визначається законами. Норми, які є предметом конституційного контролю, не обмежують, а скасовують право працівників на щорічну відпустку повної тривалості та її оплату, а також заміняють їх за рішенням роботодавця іншим видом відпустки  — відпусткою без збереження заробітної плати.

Відповідно до статті 64 Конституції України допускається обмеження прав на період воєнного стану, а не їх скасування.

Також абз. 2 п. 3 «Прикінцевих положень» розповсюджує свою дію щодо обмеження конституційних прав і свобод на період після закінчення воєнного стану та не має ознак передбачуваності та прогнозованості, а також правової визначеності універсального характеру, адже втрачає чинність для кожної людини у різний час.

На переконання Омбудсмена, строк дії обмежень, що встановлені у зв’язку з воєнним станом, повинен бути визначений і передбачений законом, а не діями суб’єкта правовідносин.

Після дослідження матеріалів справи на відкритій частині пленарного засідання Суд перейшов до закритої частини для ухвалення рішення.

За інформацією Конституційного суду України

4 жовтня

Мобінг на підприємстві

Мобінг на підприємстві

Мобінг — це тривале та систематичне цькування працівника у колективі, зниження його авторитету з метою його звільнення.

Мобінг: зони відповідальності роботодавця
Мобінгом вважається надмірне навантаження або нерівномірне навантаження працівника, нерівна оплата за рівну працю, відмова у підвищенні кваліфікації, безпідставне позбавлення заохочувань, переведення на іншу роботу за відсутності підстав, відмова у наданні щорічної відпустки або відпустки без збереження заробітної плати, примушення перебувати на робочому місці в обідню перерву чи неробочий час, вимога написати заяву про звільнення та відмова у звільненні за власним бажанням.

Мобінгом не вважається:

  • зміна істотних умов праці у зв’язку із зміною в організації виробництва і праці;
  • переведення на іншу роботу у зв’язку із скороченням штату або чисельності працівників;
  • позбавлення премії за невиконання дорученої роботи;
  • притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення трудової дисципліни;
  • звільнення за прогул або за перебування на роботі у нетверезому стані;
  • ненадання відпустки поза межами графіку;
  • відмова у наданні відпустки без збереження заробітної плати, у дистанційній або надомній роботі, у встановленні неповного робочого часу або гнучкого режиму тощо.

За інформацією

Центрального міжрегіонального управління Держпраці

3 жовтня

Цивільно-правовий та трудовий договори

Цивільно-правовий та трудовий договори

Цивільно-правовий договір – це угода між працівником і підприємством на виконання певної роботи, предметом якого є надання певного результату праці (згідно з ст. 626 Цивільного кодексу України).

Метою цивільно-правового договору є отримання оплати праці, а процес організації трудової діяльності залишається за його межами.

Договір підряду VS трудовий договір: урахуйте ризики та убезпечтеся від штрафу

Виконавець за цивільно-правовим договором не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, сам організовує свою роботу, не зараховується до штату та не має запису до трудової книжки.

Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності.

Трудовий договір, як правило, укладається на невизначений час, і здійснення трудової діяльності відбувається у складі трудового колективу. Роботодавець у трудовому договорі встановлює норми праці та робочого часу, умови матеріальної відповідальності, заходи дисциплінарної відповідальності та забезпечує соціальні гарантії.

Заробітна плата виплачується за процес праці, а не її результат. Роботодавець зобов’язаний надати робоче місце, дотримати правил охорони праці на підприємстві.

Відповідальність працівника за трудовим договором регулюється лише КЗпП України та інших актів трудового законодавства, що не можуть змінюватися сторонами у договорі, а відповідальність працівника у цивільно-правових відносинах визначається в договорі, а те, що ним не врегульоване — законодавством України.

За інформацією

Південного міжрегіонального управління Держпраці

3 жовтня

Вихід на пільгову пенсію

Вихід на пільгову пенсію

Якщо працівник збирається на пільгову пенсію і в його трудовій книжці внесено записи про пільговий характер роботи, він все одно має надати відповідні довідки.

Які працівники охорони здоров’я мають право на пенсію за вислугу років

Саме в довідках про пільговий характер роботи підприємство підтверджує зайнятість працівника в шкідливих і важких умовах праці протягом повного робочого дня. У трудовій книжці зазначаються умови, на яких особу прийняли на роботу.

У довідці мають бути: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія, характер роботи, розділ, підрозділ, пункт, списки, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана така довідка.

Страховий стаж для пільгової пенсії, набутий після 21.08.1992, обчислюється з урахуванням результатів атестації робочих місць на підприємстві і також вказується у довідці.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Запорізькій області

3 жовтня

Медогляди військовозобов’язаних під час мобілізації

Медичні огляди військовозобов’язаних проводять раз на п’ять років. Проте під час мобілізації ТЦК може направити на медогляд через рік після попереднього. 

Яка періодичність медоглядів військовозобов’язаних під час мобілізації: таблиця

Ця норма пов’язана з тим, що не можна мобілізувати працівника, якого визнали придатним до служби більше року тому (абз. 2 п. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560).

Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду районними чи міськими ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу — у разі зміни призначення.

3 жовтня

Кадровик-01 запускає Telegram-бот

Кадровик-01 запускає Telegram-бот

Підписатися на чат-бот

Ми запустили Telegram-бот, щоб полегшити життя кадровикам України у веденні кадрового діловодства. Цей інструмент буде корисний керівникам кадрових служб, інспекторам з кадрів, менеджерам з персоналу та бухгалтерам, що ведуть кадри, фахівцям, які ведуть військовий облік на підприємстві, а також тим, хто змінив професію і навчається кадровій справі з «нуля».

Бот забезпечить швидкий доступ до фахової інформації, ви зможете перевірити строки зберігання документів, дізнатися більше про наш журнал, систему та школу, підписатися на розсилки.

Він нагадає про важливі події, стане помічником при веденні обліку працівників, допоможе тримати під рукою календар кадровика, нагадає про семінари, вебінари.

Кадровик-01 запускає Telegram-бот

Крім того, ви зможете легко отримати зворотний зв'язок через бота.

Кадровик-01 запускає Telegram-бот

Щоб почати користуватися ботом, просто скористайтеся посиланням.

Почати користуватися чат-ботом

Переходьте до нового рівня управління персоналом та отримуйте всі необхідні інструменти просто зараз.

3 жовтня

Внесли зміни до порядку призову громадян на військову службу під час мобілізації, — постанова КМУ

Як увільнити через призов по мобілізації

КМУ постановою від 01.10.2024 № 1130 вніс зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (далі — Порядок).

Зокрема, внесли зміни в пункт 84 Порядку, за яким у військово-обліковому документі військовозобов’язаного, якого призвали на військову службу під час мобілізації, ставили відмітку про виключення з військового обліку військовозобов’язаних. Тепер районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) проставлятимуть відмітку про зняття.

Визначили, що військовозобов’язаних, які добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині чи підрозділі, органі, закладі, установі СБУ (далі — підрозділ СБУ) призиватимуть:

  • командири військових частин або керівники ТЦК;
  • начальники підрозділів СБУ.

Військовозобов’язані подаватимуть заяви на ім’я командира військової частини або керівника підрозділу СБУ за формою згідно з додатком 13 до Порядку. До заяви необхідно також додати військово-обліковий документ, документ, що посвідчує особу та про освіту.

Таких військовозобов’язаних на військово-лікарську комісію направлятимуть командири військових частини або керівники ТЦК.

За результатами медогляду, розгляду заяви та документів командир військової частини або керівник підрозділу СБУ прийме рішення про призов військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації.

ТЦК на підставі витягу із наказу командира військової частини (керівника підрозділу СБУ) зніме військовозобов’язаного з військового обліку.

У разі невідповідності вимогам щодо проходження військової служби за станом здоров’я або професійно-психологічним характеристикам командир військової частини або керівник підрозділу СБУ відмовить військовозобов’язаному.

Зміни діють з 3 жовтня 2024 року.

Людмила Герега

За матеріалами КМУ

3 жовтня

Розірвання трудового договору з неповнолітнім з ініціативи роботодавця

Розірвання трудового договору з неповнолітнім з ініціативи роботодавця

Роботодавець може розірвати трудовий договір з неповнолітнім з власної ініціативи тільки за згодою районної або міської служби у справах дітей. 

Чи правомірно відправити у відрядження неповнолітнього працівника

При цьому звільнення неповнолітніх за підстави скорочення або реорганізації підприємства можливе лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування таких працівників (згідно ст. 40 Кодексу законів про працю України).

Можливе розірвання трудового договору з неповнолітнім на підставі вимоги батьків чи усиновителів, а також державних органів, що контролюють додержання законодавства про працю. Причиною такої вимоги може бути загроза здоров’ю неповнолітнього.

За інформацією

Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

3 жовтня

Психічний розлад у працівника

Психічний розлад у працівника

Кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, поки наявність такого розладу не встановлять в порядку, визначеному ст. 3 «Презумпції психічного здоров’я» Закону України «Про психіатричну допомогу».

Звільняємо працівника, який за станом здоров’я не відповідає посаді

Психічні розлади — розлади психічної діяльності, визнані такими згідно з чинною в Україні Міжнародною статистичною класифікацією хвороб, травм і причин смерті.

Встановити діагноз психічний розлад або прийняти рішення про необхідність психіатричної допомоги в примусовому порядку може виключно лікар-психіатр або комісія лікарів-психіатрів.

Позачерговий психіатричний огляд можна провести на вимогу роботодавця у випадку виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами, при наявності згоди особи.

За інформацією Освітнього омбудсмена України

2 жовтня

Працівників у відпустках по догляду за дитиною планують інформувати про внутрішні вакансії, — законопроєкт

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років

27 вересня 2024 року у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо посилення заходів захисту права на працю для жінок та чоловіків, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною» № 12074 (далі — Законопроєкт № 12074).

Автори Законопроєкту № 12074 пропонують доповнити статтю 5-1 КЗпП в частині гарантій прав жінок та чоловіків, які оформили відпустку для догляду за дитиною, при народженні дитини. Працівники матимуть право після такої відпустки повернутися на ту ж саму або еквівалентну посаду на умовах, не менш сприятливих для них. А також зможуть скористатися кращими умовами роботи, на які вони мали б право в період відсутності.

Ідентичною нормою доповнять і статтю 13 КЗпП, яка регламентує зміст колективного договору. 

Окрім цього, роботодавця зобов’яжуть інформувати про процеси просування по службі та внутрішні вакансії працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною. Якщо працівник ініціює просування по службі, роботодавець повинен сприяти його участі у такому процесі. Відповідні зміни планують внести до статті 179 КЗпП.

Якщо документ приймуть, Закон набере чинності з дня, наступного за днем коли його опублікують.

Ірина Матійко

За інформацією ВРУ

2 жовтня

Роботодавців можуть звільнити від обов’язку подавати до ТЦК списки 17 річних працівників

Списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць

27 вересня 2024 року у ВРУ зареєстрували Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки» № 12076 (далі — Законопроєкт № 12076).

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації щороку складають і подають до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників (ч. 5 ст. 14 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII; абз. 12 п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487). Саме цю норму пропонують виключити автори Законопроєкту № 12076.

Натомість, громадян України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, зобов’яжуть з 01 січня до 31 липня стати на облік призовників:       

  • через електронну ідентифікацію. При цьому необхідно уточнити свої персональні дані засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
  • особисто прибути до ТЦК.

Громадян, які не виконали обов’язок у зазначений період, братимуть на військовий облік призовників тільки після  того, як вони особисто прибудуть до ТЦК з одночасним притягненням до відповідальності, крім випадків, зазначених нижче.

Поважними причинами, які позбавили особу можливості пройти електронну ідентифікацію та уточнити свої персональні дані або прибути до ТЦК, за умови, що є підтвердні документи, визнавають:

  • хворобу;
  • перешкоду стихійного характеру;
  • проживання (перебування) під час дії особливого періоду на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, де ведуть бойові дії;
  • інші обставини.

Людмила Герега

За інформацією ВРУ

2 жовтня

Обов’язки роботодавця щодо працевлаштування працівника при скороченні штату

skorochennia_2.jpg

Роботодавець при скороченні штату зобов’язаний запропонувати працівнику всі вакантні посади, що відповідають його кваліфікації згідно ч. 1 ст. 40 КЗпП України.  

Скорочення під час воєнного стану: зауваги кадровику

Якщо працівник подає заяву про скорочення двомісячного терміну попередження про звільнення, роботодавець може зменшити цей термін, але все одно зобов'язаний дотримуватися гарантій при звільненні.

Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у справі за позовом про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Позивач у цій справі працював на посаді провідного юрисконсульта у філії обласного центру зайнятості, яку ліквідували.

Роботодавець повідомив позивача звільнення, а позивач подав заяву про скорочення строку попередження про звільнення. Роботодавець звільнив позивача, не пропонуючи інших вакансій. Після звільнення позивач дізнався про існування аналогічних посад у новоствореній філії за його місцем проживання, яких роботодавець йому не пропонував.

Велика Палата Верховного Суду визначила, що на прохання працівника роботодавець може скоротити строк попередження про звільнення  та водночас скорочення цього строку не звільняє роботодавця від виконання обов’язку з працевлаштування працівника.

Отже, роботодавець зобов’язаний запропонувати такому працівникові всі наявні вакансії, які відповідають його кваліфікації, що існували з моменту попередження працівника про наступне звільнення до дня розірвання трудового договору.

У разі відмови працівника від запропонованих вакансій чи їх відсутності, трудові відносини продовжувати об’єктивно неможливо і такого працівника можна звільнити. 

За інформацією Верховного суду України

2 жовтня

КМУ встановив додаткові умови бронювання у Дії

КМУ постановою від 01.10.2024 № 1125 вніс зміни у Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2024 № 650.

Електронне бронювання через Дію

Керівник критично важливого підприємства або особа, яку він уповноважив, у список на бронювання може включити тільки військовозобов’язаних працівників, яких взяли на персональний військовий облік на підприємстві.

Тепер, щоб оформити запит на бронювання на порталі Дія, у список даних по всіх військовозобов’язаних працівниках підприємства, яких плануєте забронювати, необхідно внести:

  • реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі);
  • військово-облікову спеціальність;
  • дату уточнення військово-облікових даних.

Працівник стає заброньованим та його автоматично переводять на спеціальний військовий облік, якщо виконуються умови, за яких військовозобов’язаний:

  • перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі);
  • уточнив дані щодо перебування на військовому обліку відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX;
  • не перебуває у розшуку.

Олена Петровська

2 жовтня

Заповнення паперового лікарняного

Заповнення паперового лікарняного

Паперовий листок непрацездатності видається за умов, що визначені у пункті 8 Наказу МОЗ України від 1 червня 2021 року № 1066

ПФУ відстежуватиме роботу е‑реєстру лікарняних: діє Порядок

Вимоги до заповнення паперового лікарняного:

  • лицьовий бік бланка заповнює лікар або молодший працівник з медосвітою. Зворотний бік бланка заповнюють за місцем роботи працівника. Записи мають бути без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом;
  • корінець бланку залишається в закладі охорони здоров’я;
  • потрібно підкреслити слово «первинний» або «продовження» (із зазначенням номера та серії попереднього лікарняного). Вказати назву і місцезнаходження закладу охорони здоров’я, що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності»;
  • дата видачі лікарняного, прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного;
  • число повних років та стать;
  • місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства;
  • у графі «Діагноз первинний» лікар вказує діагноз у перший день видачі лікарняного, а у «Діагноз заключний» — остаточний діагноз. Діагноз первинний, діагноз заключний та шифр МКХ-10 зазначаються виключно за письмовою згодою хворого. В іншому випадку первинний та заключний діагнози та шифр МКХ-10 не вказуються;
  • «Причина непрацездатності»: потрібно підкреслити причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправити не можна;
  • «Режим»: стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо;
  • «Перебував у стаціонарі»: тут зазначаються дати госпіталізації та виписки;
  • «Відмітки про порушення режиму»: дата порушення режиму та підпис лікаря; 
  • якщо працівник захворів не за постійним місцем проживання і роботи, лікарняний видається за підписом головного лікаря з круглою печаткою закладу. Запис здійснюється у графі «Видачу листка непрацездатності дозволяю» з обов’язковим записом у медкарті;
  • «Направлений до МСЕК»: вказати дату направлення документів на МСЕК, з підписом голови ЛКК;
  • «Оглянутий у МСЕК»: зазначити дату огляду хворого;
  • «Висновок МСЕК»: робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК;
  • у разі визнання хворого інвалідом дата встановлення інвалідності повинна збігатися з днем реєстрації документів у МСЕК;
  • у разі визнання хворого працездатним у графі «Стати до роботи» зазначається дата, наступна за датою огляду в МСЕК;
  • у графі «Звільнення від роботи» потрібно зазначити дату видачі лікарняного, дату продовження лікарняного, засвідчити підписом та печаткою лікаря.

За інформацією Головного управління ПФУ у Вінницькій області

1 жовтня

Мінекономіки оновило перелік професій, за якими можна отримати ваучер на навчання

Мінекономіки оновило перелік професій, за якими можна отримати ваучер на навчання

Мінекономіки оновило перелік професій та спеціальностей, за якими можна отримати ваучер для навчання за державний кошт. 

До переліку додали професії, необхідні для відновлення інфраструктурних об’єктів: майстер з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики, слюсар-електромонтажник, слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, машиніст крана, слюсар з ремонту дорожно-будівельних машин та тракторів, в’язальник схемних джгутів, кабелів та шнурів, моторист цементувального агрегату, вогнетривник. 

Онбординг новачків: як успішно «взяти на борт»

Також перелік доповнили професією оператор дистанційно керованих апаратів та спеціальностями авіаційна та ракетно-космічна техніка, авіоніка, прикладна механіка, прикладна фізика та наноматеріали. 

Для ліквідації наслідків військової агресії перелік доповнили професією пожежний-рятувальник та спеціальністю пожежна безпека.

Щоб підготувати фахівців протезно-ортопедичної сфери, до переліку додали спеціальності біомедична інженерія, хімічні технології та інженерія.

Професію, заклад освіти в межах України та форму навчання людина обирає самостійно. Навчання відбувається у закладах професійної, фахової передвищої та вищої освіти, підприємствами та організаціями, які мають ліцензію на таку освітню діяльність.

Сума ваучера не може перевищувати 30 280 грн. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно. 

Отримати ваучер можуть громадяни, які мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соцстрахування на випадок безробіття протягом останніх 3-х років. 

Такими особами можуть бути: 

  • люди старші за 45 років (до настання пенсії за віком);
  • ветерани, учасники бойових дій (якщо звернулись протягом трьох років з дня звільнення); 
  • внутрішньо переміщені особи працездатного віку;
  • особи з інвалідністю;
  • люди, що отримали поранення внаслідок військової агресії, або пройшли полон.

Щоб отримати ваучер на навчання необхідно обрати спеціальність, професію та місце навчання і подати заявку на сайті Державної служби зайнятості (або звернутися до центру зайнятості із заявою та документами).

Впродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості людина має укласти договір про навчання із закладом освіти. 

За інформацією Міністерства економіки України

1 жовтня

Розірвання строкового трудового договору за ініціативою працівника

Розірвання строкового трудового договору за ініціативою працівника

Строковий трудовий договір підлягає розірванню достроково на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором згідно з ч. 1 ст. 39 КЗпП України.

Судова практика під час воєнного стану: звільнення за власним бажанням

Також працівник може вимагати розірвання договору у разі порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору.

За інформацією Держпраці

1 жовтня

Періодичність психіатричного огляду для деяких категорій працівників можуть уточнити, — проєкт МОЗ

Як організувати медичні огляди працівників

СПО об’єднань профспілок України розмістив на своєму сайті проєкт наказу МОЗ «Про внесення змін до Переліку необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їхнього проведення» (далі — Проєкт).

Проєкт розробили у зв’язку з правовою колізією, яка виникла через неузгодженість та невідповідність деяких нормативно-правових актів МОЗ.

Наказ МОЗ від 08.11.2023 № 1925 вніс зміни до Переліку необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їхнього проведення, затвердженому наказом МОЗ від 23.07.2002 № 280 (далі — Перелік обстежень). Зміни передбачають для певних категорій працівників огляд лікаря-психіатра з періодичністю один раз на рік.

Водночас наказ МОЗ від 26.01.2024 № 139 затвердив Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду. У цьому переліку для тих самих категорій працівників встановили періодичність психіатричного огляду один раз на п’ять років.

МОЗ планує внести зміни до Переліку обстежень та встановити, що психіатричні огляди один раз на п’ять років проводитимуть для працівників певних категорій:

  • керівників, їх заступників, педагогічних працівників, медичного персоналу, спеціалістів, що беруть участь у освітньому процесі у закладах освіти, крім закладів вищої освіти;
  • адміністрації, викладачів, учителів, вихователів, медичного та іншого педагогічного і технічного персоналу притулків для дітей;
  • адміністративно-господарського, педагогічного та медичного персоналу оздоровчих закладів для дітей з цілорічним та сезонним перебуванням;
  • адміністрації, вихователів, помічників вихователів, медичних працівників (лікарі, середній, молодший медичний персонал, професіонали з вищою немедичною освітою медико-лабораторної справи та професіонали з немедичною освітою медико-профілактичної справи), працівників, які безпосередньо надають соціальні послуги з догляду та працівників, які безпосередньо проводять соціальну роботу, у тому числі надають соціальні та спеціалізовані послуги, і внаслідок виконання своїх обов’язків мають безпосередній контакт з населенням —  у лікувально-профілактичних закладах / санітарно-профілактичних закладах / установах та закладах системи соцзахисту населення;
  • адміністрації, медичних працівників (лікарі, середній, молодший медичний персонал, професіонали з вищою немедичною освітою медико-лабораторної справи та професіонали з немедичною освітою медико-профілактичної справи) —  у пологових будинках (відділеннях), дитячих лікарнях (відділеннях), відділеннях патології новонароджених, недоношених.

У такий спосіб узгодять та приведуть у відповідність нормативно-правові акти до вимог законодавства.

Нагадаємо, що з 1 жовтня 2024 року діють оновлені вимоги до організації та проведення профілактичних медоглядів працівників деяких професій. Роботодавці, як і раніше, оплачують усі медогляди працівників.

Ірина Матійко

За інформацією ФПСУ

1 жовтня

Номенклатура для справ із військового обліку

Номенклатура справ підприємства побудована за допомогою структурного або функціонального принципу.

Структурний принцип використовують, якщо структура підприємства чітко встановлена, а розділами в ній будуть найменування структурних підрозділів.

Окрема номенклатура для справ із військового обліку: приклади

Функціональний принцип використовують на безструктурних підприємства. За таких умов розділи й підрозділи номенклатури справ підприємства відображають функції та напрями діяльності.

За потреби можна поєднати обидва принципи побудови номенклатури справ згідно 1 розділу IV Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5.

Не варто вести окрему номенклатуру справ з військового обліку. Найкраще включити її до номенклатури справ підрозділу, де працює особа, на яку поклали обов’язок вести військовий облік.

1 жовтня

Згода працівника на переміщення в інший структурний підрозділ

Згода працівника на переміщення в інший структурний підрозділ

Переміщення працівника на одному підприємстві на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ в одній місцевості, доручення роботи на іншому механізмі в межах спеціальності не вважається переведенням та не потребує згоди працівника.  

Як розпізнати та оформити переміщення: сім кейсів

Разом з тим, роботодавець не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я згідно із ст. 32 Кодексу законів про працю України.

За інформацією Держпраці

1 жовтня

Як подати документи про стаж роботи на сайт пенсійного фонду

Алгоритм подачі документів про стаж роботи до 2004 року

На порталі Пенсійного фонду України функціонує сервіс, за допомогою якого можна подати документи про стаж роботи, набутий до набрання чинності Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Як спростити передавання сканкопій трудових книжок на вебпортал ПФУ

Через сервіс можна завантажити сканкопії трудової книжки, військового квитка, диплому, свідоцтва про народження дитини та документів, що підтверджують стаж у разі відсутності трудової книжки чи записів у ній (згідно Порядку підтвердження наявного стажу роботи, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 12.08.93 № 637).

Щоб скористатися сервісом, потрібно авторизуватись на порталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого електронного підпису. У розділі «Комунікації з ПФУ» потрібно обрати пункт «Відомості про трудові відносини», де є можливість завантажити необхідні документи.

Вимоги до сканованих документів:

  • режим сканування кольоровий;
  • формат  JPG або PDF;
  • розмір кожного файлу не більше 1 Мб.

За інформацією

Головного управління ПФУ у місті Київ

1 жовтня

Помилка у трудовій книжці

Помилка у трудовій книжці

Прізвище, ім’я та по батькові працівника, зазначені в трудовій книжці, мають бути ідентичні з даними в паспорті. У разі наявності розбіжностей до трудової вносяться зміни.

Мінікурс «Записи в трудову книжку: як вносити»

Зміна запису про ім’я вноситься на першій сторінці трудової книжки: однією рискою закреслюють ім’я, що внесено з помилкою, і записують правильне. На внутрішньому боці обкладинки зазначають документи, що є підставою для внесення зміни.

Ці документи мають бути завірені підписом уповноваженої особи, печаткою підприємства або відділу кадрів (згідно з п. 2. 13 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників).

Зміну у трудовій може зробити уповноважена особа за останнім місцем роботи на підставі документа працівника, із зазначенням його номера та дати видачі.

За інформацією

Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області

30 вересня

Строки призначення страхових виплат

Строки призначення страхових виплат

Е-лікарняний набуває статусу «Готовий до сплати» через 7 днів після дати закриття  або через 7 днів з дати відкриття з причини вагітності та пологів згідно з «Порядком видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності».

Як призначати та виплачувати допомогу з тимчасової непрацездатності

Документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розглядаються не пізніше 10 робочих днів з дня їх надходження або не пізніше 3 робочих днів з дня їх надходження для призначення допомоги по вагітності та пологах згідно із Законом України від 23.09.99 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Якщо лікарняний набув статусу «Готовий до сплати» у вихідний день, то перший день для розгляду документів для призначення допомоги настає у наступний робочий день.

Роботодавець нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення.

Повідомлення застрахованій особі про виплату коштів надсилається страхувальником протягом місяця з дня проведення виплат.

Тому обчислення терміну для подання роботодавцем заяви-розрахунку розпочинається з наступного робочого дня після прийняття рішення про призначення допомоги, а для надання повідомлення про виплату — з наступного дня після її виплати.

За інформацією

Головного управління ПФУ у Вінницькій області

30 вересня

Контроль за дотриманням законодавства про вакансії

Контроль за дотриманням законодавства про вакансії

Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення (згідно ст. 26 Закону України «Про рекламу»).

Як скласти ідеальне резюме: практичні поради

Також за дотриманням законодавства про рекламу в частині реклами про вакансії здійснює Державна служба України з питань праці.

За інформацією Держпраці

30 вересня

Регламентували тривалість щорічної основної відпустки окремих категорій працівників державної установи

Щорічна основна відпустка

КМУ постановою від 26.09.2024 № 1115 вніс зміни до  Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою КМУ від 14.04.1997 № 346 (далі — Порядок № 346). Розділ IV додатка до Порядку № 346 доповнили новою позицією. Встановили, що право на щорічну основну відпустку тривалістю 56 к. дн. мають працівники державної установи «Школа супергероїв»:

  • заступник директора з навчально-методичної роботи — керівник навчально-методичного центру;
  • керівник (начальник) відділу з основного напряму діяльності;
  • методист секретаріату.

Олена Петровська

30 вересня

Підпис працівника на документах з кадрових питань

Підпис працівника на документах з кадрових питань

Підпис працівника обов’язковий на всіх розпорядчих документах з кадрових питань згідно із ст. 29 Кодексу законів про працю України.

Відповіді на чотири запитання про електронний документообіг

До початку роботи роботодавець зобов’язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про місце роботи, посаду та перелік обов’язків, дату початку виконання роботи, робоче місце, права та обов’язки, умови праці, наявність небезпечних і шкідливих виробничих факторів, правила внутрішнього трудового розпорядку, проходження інструктажу з охорони праці, організацію професійного навчання працівників, тривалість відпустки, умови та розмір оплати праці, процедуру та строки попередження про припинення трудового договору.

З розпорядчим документом з кадрових питань обов’язково ознайомлюють згаданих у ньому осіб, з їхнім підписом та зазначенням дати ознайомлення.

Ознайомлення працівників з наказами  та іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків допускається з використанням засобів електронних комунікацій з накладенням удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису (ч. 3 ст. 29 КЗпП).

За інформацією

Федерації професійних спілок України

30 вересня

Відповідальність за порушення вимог щодо запобігання конфлікту інтересів

Відповідальність за порушення вимог щодо запобігання конфлікту інтересів

За порушення вимог щодо запобігання конфлікту інтересів та обмежень щодо запобігання корупції особа може бути притягнута до адміністративної та дисциплінарної відповідальності.

Адміністративна відповідальність запорушення усфері праці. Шпаргалка

В окремих випадках вчинення дій або прийняття рішень в умовах конфлікту інтересів може містити ознаки складу корупційного кримінального правопорушення (ст. 45 ККУ).

Ознаки конфлікту інтересів у складі кримінального правопорушення: використання влади та службового становища всупереч інтересам служби, одержання неправомірної вигоди.

Адміністративна відповідальність передбачена за порушення окремих вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (ст. 1727 КУпАП):

  • за неповідомлення особою про наявність у неї реального конфлікту інтересів, — штраф від 1700 до 3400 грн;

  • вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, — штраф від 3400 до 6800 грн;

  • будь-яка із вищевказаних дій, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, — штраф від 6800 до 13600 гривень з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

Дисциплінарна відповідальність передбачена за:

  • неповідомлення особою керівника про наявність у неї потенційного конфлікту інтересів;

  • невжиття керівником заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів у підлеглого;

  • непередачу в управління корпоративних прав чи порушення особою строків такої передачі, неповідомлення чи порушення строку повідомлення НАЗК про таку передачу, ненадання до НАЗК нотаріально завіреної копії договору про таку передачу.

За інформацією

Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області

30 вересня

КМУ уточнив перелік посад у сфері охорони здоров’я, за якими встановлюють надбавку за вислугу років

Надбавку за вислугу років пропонують надавати новим категоріям медпрацівників

27 вересня 2024 р. КМУ оприлюднив постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1418» від 26.09.2024 № 1108 (далі — Постанова № 1108).

Постанова КМУ від 29.12.2009 № 1418 затверджує Порядок виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров’я (далі — Постанова № 1418, Порядок).

Дію Порядку поширили на медичних, фармацевтичних працівників і фахівців з реабілітації:

  • які працюють на зазначених у пункті 3 Порядку посадах у будь-яких державних та комунальних установах, закладах, організаціях незалежно від підпорядкування;
  • працю яких оплачують відповідно до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Мінсоцполітики і МОЗ від 05.10.2005 № 308/519, крім посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби України.

Нова редакція пункту 3 Порядку врегульовує виплату надбавки за вислугу років, зокрема:

  • головним медичним братам;
  • професіоналам у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я;
  • професіоналам з вищою немедичною освітою у сфері охорони здоров’я;
  • фахівцям з числа працівників сфери охорони здоров’я з освітнім (освітньо-професійним) ступенем фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, зокрема, з немедичною освітою.
Стане у пригоді

Встановлюють надбавку за вислугу років залежно від стажу роботи в такому розмірі від посадового окладу:

  • понад 3 роки — 10%;
  • понад 10 років — 20%;
  • понад 20 років — 30%.

Постанова № 1108 також уточнює назву Постанови № 1418.

Ірина Матійко

За інформацією КМУ